AutoCAD LT або BricsCAD Classic?

AutoCAD LT або BricsCAD Classic?


У 1993 році світу був уперше представлений AutoCAD LT, перший продукт компанії з ціною нижче 1000$, чим істотно розширив круг потенційних користувачів компанії. У той самий час у продукт були внесені ряд істотних обмежень, що істотно обмежують можливості проектувальника, та перетворюють продукт на подібність "електронного кульмана". Проте, продукт отримав широке поширення та завоював заслужену популярність.


У той самий час, LT піддається постійній та цілком заслуженій критиці з боку проектувальників, що не мають навіть мінімальної можливості адаптації додатків під свої потреби. У 2003 році на ринок вийшла перша альтернативна DWG САПР BricsCAD, яка спочатку пропонувалася в двох версіях - Classic та Pro. Багато користувачів автоматично провели аналогію з рішеннями від AutoDesk, "нагородивши" Classic усіма недоліками LT, та проявляючи той саме підхід при виборі версій продукту.


Насправді ситуація відрізнялася докорінно. BricsCAD Classic є не усіченою, а базовою версією продукту. Передусім, компанія Bricsys спочатку запропонувала користувачам повний інструментарій для 2D/3D креслення, не обмежуючи застосування стандартних команд. Користувачеві були доступні усі традиційні команди, у тому числі, створення мультиліній та засоби параметризації креслень з використанням механізму розмірних та геометричних залежностей.


Окремо слід згадати і про тривимірні об'єкти. До недавнішнього часу була дуже поширена проблема "зіпсованих креслень", коли файл, що спочатку містить просторові об'єкти, після зміни в LT, містив об'єкти з некоректними, "екстремальними" значеннями 3D рівня, що викликало істотні проблеми з його подальшим використанням. З BricsCAD Classic ця проблема не виникає, оскільки первинна підтримка координати Z та можливість обробки просторових об'єктів не вносила ніяких спотворень в структуру файлу. Таким чином, у базовій версії користувачеві доступні інструменти для створення та редагування просторових об'єктів, що описуються за допомогою поверхонь. У класичному розумінні - це типові геометричні примітиви, створені за допомогою просторових мереж, приміром, многокутна та багатогранна мережі, а також просторові полілінії. За їх допомогою можлива побудова просторових схем, каркасів розрахункових моделей, моделювання поверхні ландшафту та багато іншого. Підтвердженням тому може служити переконливий список різних додатків та плагінів, адаптуючих BricsCAD під конкретні завдання проектування.


Оскільки мова зайшла про розширення можливостей, не варто забувати і про засоби автоматизації, доступні в BricsCAD Classic. Повноцінна підтримка мов програмування LISP, VisualLISP, DCL, технології SDS та профілів користувачів не залишилася непоміченою розробниками та інженерами. За роки гегемонії AutoCAD були створені сотні тисяч рядків коду на LISP, та ці можливості доступні в повному об'ємі користувачам будь-якої версії BricsCAD. У поєднанні з потужним механізмом бібліотек блоків, можливістю адаптації меню, панелей інструментів та інструментальних палітр, BricsCAD Classic є чудовою розширюваною САПР для будь-якої галузі проектування.


Вивчаючи ситуацію в цілому, можна помітити, що у більшості випадків застосування BricsCAD Classic буде вигіднішим в порівнянні з AutoCAD LT. У світлі останніх подій, коли AutoDesk практично відмінив практику оновлень ПЗ, віддавши перевагу підписці, ціле співтовариство користувачів ранніх версій LT по суті стає відрізаним від сучасного світу проектування і вимушене шукати обхідні шляхи вирішення проблеми. У ряді випадків можна використати стороннє ПЗ для пониження версії, тим самим ставлячи під загрозу цілісність даних креслення. Застарілі версії формату dwg не підтримують ряд сучасних технологій, приміром, асоціативність, формули, текстові поля. Усі ці дані будуть безповоротно втрачені при пониженні версії. В той же час, BricsCAD, при істотно меншій навіть в порівнянні з LT ціні, використовує останню версію формату dwg і забезпечує повну сумісність з кресленнями, створеними в повній версії AutoCAD, не спотворюючи дані. На противагу політиці AutoDesk, Bricsys надає користувачам гнучкий механізм актуалізації версій, дозволяючи виконувати оновлення з будь-якої застарілої версії до актуальної. Користувач має можливість самостійно вирішувати, як часто виконуватимуться оновлення, та обрати найбільш вигідну для себе схему. Підписка також доступна, але вона не є обов'язковою та позиціонується, як один з варіантів отримання оновлень, додатково пропонуючи пріоритетну технічну підтримку, про яку ми поговоримо в одній з наступних статей.