Листовий метал та BricsCAD

Листовий метал та BricsCAD несподівано став гарячою темою наших недавніх заходів. Чергова серія зустрічей та круглих столів з проектувальниками та керівниками піднесла невеликий, але довгоочікуванний сюрприз - вибухоподібне зростання інтересу до одного з вузькоспеціалізованих модулів BricsCAD. Не секрет, що компанія Bricsys останніми роками активно розвиває у своєму флагманському продукті можливості у напрямі проектування виробів, що виготовляються на листозгинальних верстатах. Це не дивно: вироби з листового металу супроводжують нас всюди, куди б не обернули ми свій допитливий погляд. Будівлі та споруди, автомобілі, побутові електроприлади, гаджети, меблі рясніють деталями, виготовленими саме таким способом.


Модуль листового металу BricsCAD активно набирає прибічників, та причиною тому ряд дійсно унікальних властивостей і характеристик, властивих тільки цій системі. Традиційний підхід до проектування подібних виробів - розробка з чистого, або так званого "базового" листа. Цю модель з рядом невеликих відмінностей пропонує будь-яка 3D CAD, що більш-менш себе поважає . При цьому інженерові нерідко буває складно визначити усі нюанси побудови моделі. Проблема криється у тому, що, на відміну від будь-якого іншого типу виробів, креслення виробу з листового металу, що передається на виробництво, кардинальним чином відрізняється від самої моделі. Якщо Ви проектуєте будівлю, або редуктор, або автомобільну дорогу, грамотному фахівцеві буде досить одного погляду на креслення, щоб представити зовнішній вигляд виробу. Кінцевим же документом при запуску у виробництво виробу з листового металу буде креслення розгортки - документ, що дає дуже слабке уявлення про виріб. Тому при побудові моделі нерідко виникає ситуація, коли отримувана розгортка виявляэться нетехнологічною, або неоптимальною відносно витрат матеріалу, або, у критичному випадку, отримання розгортки буде неможливим із-за перехлеста окремих її елементів.


У класичних CAD подібна ситуація зажадає повторної переробки моделі. І, якщо концептуальної помилки припустилися на початковому етапі, це зажадає значних ресурсів. У BricsCAD, завдяки застосуванню технології варіаційного прямого моделювання, повну переробку моделі робити не потрібно. Авторові моделі досить поміняти місцями деякі згини та стики, додати або перетворити потрібні технологічні підрізи і розвантаження, та наново виконати автоматичну побудову розгортки. Для розробки декількох варіантів розгортки однієї моделі досить декількох хвилин. (Для найцікавіших додам, що подібні маніпуляції можливі завдяки ще одній унікальній властивості дітища Bricsys: на відміну від інших CAD, стики та згини у BricsCAD є самостійними об'єктами, а не елементами листа. Саме це дозволяє з легкістю міняти їх місцями).


Спостерігаючи за процесом побудови моделі у відомій CAD-системі, один із слухачів прорік "Красиво, навіть потішно, але абсолютно незрозуміло". Дійсно, процес побудови моделі витягуванням стінок з базового листа виглядає захоплюючим, виріб зростає на очах. Але цей процес вимагає значної концентрації, хорошої просторової уяви та високої кваліфікації. Куди простіше було б створити ескізну модель виробу у вигляді суцільного тіла, та вже потім перетворити його у потрібний виріб. "Чому немає" - подумали у Bricsys та оперативно втілили у життя цю ідею. Так з'явився альтернативний метод створення виробу. Вибудовується ескізна модель, перетворюється в оболонку, система в автоматичному режимі створює у необхідних місцях технологічні підрізи, користувач замінює гострі ребра стиками та гибами - і виріб готовий. У порівнянні з традиційною технологією, час створення моделі скорочується в рази.


Такий метод побудови дав ще один "побічний" ефект. Згадаємо, що технологія прямого варіаційного моделювання дозволяє працювати з моделлю незалежно від способу її створення та батьківського застосування. Можливості BricsCAD дозволяють імпортувати моделі із понад десятка поширених 3D форматів файлів. Таким чином, використовуючи можливості перетворення будь-якого твердого тіла у виріб з листового металу, BricsCAD дозволяє редагувати та розгортати моделі, створені практично у будь-якій CAD-системі. Звідси стає зрозумілий той вибуховий інтерес, про який я писав на початку статті. Непримхливість, інтуїтивність, швидкість - ось ті аспекти, на які зробила ставку Bricsys та не програла.


Зараз без зайвої скромності можна сказати, що BricsCAD Sheet Metal не лише досяг індустріальної зрілості, але перевершив дорожчі та важкі CAD.